Teknoloji

Curiosity, Mars’ta kurumuş göllerin izini buldu

NASA’nın Mars Bilim Laboratuvarı (MSL) görevinin bir parçası olarak, araba büyüklüğündeki gezici Curiosity, 2012’den beri Mars’taki Gale kraterini keşfetmek için kızıl gezegende bulunuyor.

Gezicinin görevleri arasında Mars iklimini ve jeolojisini incelemek, Mars’ta daha önce yaşam ve su sığınağı olup olmadığını araştırmak ve gezegen yerleşimini ve gelecekte insansı keşiflerin mümkün olup olmadığını araştırmak yer alıyor.

Kurutulmuş göl izleri bulundu

NASA, Curiosity uzay aracının 2012’den beri keşif gezisinde bulunduğu Mars’ta milyonlarca yıl önce var olan gölün oluşturduğu kaya yüzeylerde dalgaların bıraktığı izleri anımsatan görüntüler gönderdiğini duyurdu.

Jet Tahrik Laboratuvarı proje yöneticisi Ashwin Vasavada yaptığı açıklamada. “Bu, tüm görevimiz boyunca su ve dalgaların varlığına dair elimizdeki en güçlü kanıt.”ifadesini kullandı.

Uzay aracının daha önce Mars’ta göllerin varlığına dair kanıtlar bulduğu iddia edilmişti ancak bu yeni gelişmeyle birlikte Gale Krateri’nde suyun varlığına dair bu kadar güçlü bir kanıtın bulunması NASA bilim adamlarını şaşırttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu