Ekonomi

Japonya’nın en büyük bankası stablecoin piyasasında önemli bir oyuncu olacak

Investing.com – Japonya’nın en büyük bankalarından biri olan Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG), ABD doları da dahil olmak üzere yabancı para birimlerine endeksli, dünya çapında kullanılabilen bir stablecoin ihraç etme planını duyurdu.

Japonyada Geçen yıl haziran ayında stablecoin’ler yasal çerçeveye alınmıştı. Yapılan düzenleme ile ödeme şirketlerinin ve bankaların Japonya’da sabit kripto para ihraç etmesinin önü açıldı. Bu gelişmenin ardından dijital alandaki fayda fırsatlarını değerlendirmek isteyen Japon finans devi, sabit kripto para ihracında sona yaklaştı.

Japonya, stablecoin’ler için şeffaf bir ortam sunuyor

Sabit kripto para birimleri, prestijli para ilişkileri nedeniyle kripto endüstrisinde oldukça izlenen bir segmenttir. Ülkeler stablecoin’ler için özel düzenlemeler getirmeye çalışırken, Japonya en proaktif yaklaşıma sahip ülkelerin ortasında yer alıyor.

Geçen sene TerraForm Laboratuvarları‘ın algoritmik kararlı kripto birimi UST yıkılmak Bu olay milyarlarca dolarlık israfa neden olurken, küresel düzenleyicilerin stablecoin piyasasını yakından takip etmesine neden oldu. Bu nedenle Japon pazarı, geçen yıl çıkardığı yasalar çerçevesinde stablecoin’ler için şeffaf ve güvenilir bir pazar olarak öne çıkıyor.

MUFG küresel işbirliklerine hazır

Japon finans devi MUFG, Progmat platformu aracılığıyla stablecoin çıkarmayı planlıyor. Ayrıca küresel ölçekte faaliyet gösteren ihraççıları Progmat aracılığıyla faaliyet göstermeye davet eder. MUFG, gelecekte küresel işbirliklerine imza atabilirse, bu, Japonya’nın istikrarlı kripto pazarında değerli bir yer kazanmasına yardımcı olabilir.

Banka, birinci kademede istikrarlı kripto varlıkları çıkarmayacak. Bunun yerine, eğlence düşkünlerinin ve finansal olmayan kurumların Japonya’da stablecoin kullanmasına izin vererek varlıkların kullanım durumunu test edecek.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu