İş

Resmi Gazete’de yayımlandı: Deprem bölgesi için iki değerli karar

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan imzasıyla ‘Olağanüstü Hal Kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Alanında Alınan Tedbirlere Dair Kararname’ Resmi Gazete’de yayımlandı.

KISA DÖNEM ÇALIŞMA HİBESİ

Kararnameye göre, depremden etkilenen ve olağanüstü hal uygulanan illerdeki patronlar, işyerlerinin ağır veya orta hasarlı olduğunu belgelemeleri halinde “uygunluk tespiti” beklenmeksizin kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilecek.

YANGIN YASAĞI

Kararname ile pandemi döneminde olduğu gibi OHAL bölgelerinde İş Kanunu’nda yer alan ‘ahlak ve yeterli irade kurallarına uymama’, ‘iş yerinin kapatılması’ gibi sebepler dışında işten çıkarma yasaklandı.

Kısa çalışma veya işsizlik ödeneğinden yararlanamayan ve işsiz kalanlara, olağanüstü hali aşmamak kaydıyla İşsizlik Sigortası Fonu’ndan günlük 133,44 TL ödeme yapılacak ve bunlar sayılacak. Genel Sağlık Sigortası kapsamındadır.

Deprem bölgesindeki işyerlerinde, Sendikalar Kanunu kapsamında yetki belirleme, toplu sözleşme yapma, uyuşmazlık inceleme, grev ve lokavt süreleri olağanüstü hal döneminde de uzatıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu