Haber

Rusya: “Ukrayna konusunda Pekin’in görüşlerini paylaşıyoruz”

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’daki krizin analizi için Çin’in teklifini değerlendirerek Pekin yönetimi ile aynı görüşü paylaştıklarını açıkladı.

Ukrayna’daki işgalin yıl dönümünde Çin’in Ukrayna’daki krizin çözümüne yönelik önerileri Rusya tarafından yanıtlandı. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Çin’in önerilerinin olumlu bulunduğu ifade edilerek, “24 Şubat’ta Çin Dışişleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde ‘Ukrayna Krizinin Siyasi Çözümüne İlişkin Çin’in Pozisyonu’ başlıklı bir belge yayınlandı. Dışişleri.Çatışmanın barışçıl çözümüne katkıda bulunma konusundaki samimi arzularını çok takdir ediyoruz.Biz Pekin’in görüşlerini paylaşıyoruz.Biz BM Şartı’na, insancıl hukuk da dahil olmak üzere uluslararası hukukun normlarına, bölünmezlik ilkelerine bağlıyız. bir ülkenin güvenliğinin bir başka ülkenin güvenliğine zarar verecek şekilde güçlendirilmemesi gerektiğini vurguladıklarını belirterek, “Çinli meslektaşlarımız gibi biz de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin izin vermediği her türlü kısıtlayıcı tedbiri hukuka aykırı buluyor ve bunun böyle olduğunu düşünüyoruz. haksız rekabet ve ekonomik savaşın kaba bir aracıdır.”

Açıklamanın devamında Rusya’nın son yıllarda güvenlik garantileri konusunda NATO ve ABD’ye tekliflerde bulunduğu hatırlatılarak, “Teklifimiz, Rusya Federasyonu ile ABD arasında güvenlik garantileri ve 2021 yılı sonunda ortaya koyduğumuz Rusya’nın güvenliğinin sağlanması teklifimizin NATO ve batılı devletler tarafından reddedilmesine üzüldük.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Çin’in sunduğu önerilerde soruna diplomatik yollardan çözüm bulunması fikrine katıldıklarını belirterek, “Ukrayna krizi konusunda Rusya, özel harekâtın amacına ulaşılmasına açıktır. Diplomatik yollarla askeri operasyon Ukrayna’ya Batı silahlarının tedarik edilmesi ve paralı asker akışının durdurulması, çatışmaların sona erdirilmesi, Ukrayna’nın tarafsız duruma getirilmesi, uygulama sonucunda ortaya çıkan yeni bölgesel gerçekliğin tanınması anlamına gelir. Halkların kendi kaderini tayin hakkının korunması, Ukrayna’nın militarizm ve Nazizm’den arındırılması ve topraklarından kaynaklanan tüm tehditlerin ortadan kaldırılması, Ukrayna halkının anadilinde konuşma hakkının olduğu vurgulandı. yaşayan insanlar, eğitim almak ve tüm Ukrayna halkının temel haklarını korumak. – MOSKOVA

haber-sogutlu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu