Teknoloji

Bloomberg: ABD, Tayvan’a 400 Harpoon füzesi satacak

Bloomberg’in ABD-Tayvan İş Konseyi Başkanı ve konuyla ilgili bilgili kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Washington yönetimi, Tayvan ile olası bir çatışma durumunda kullanılmak üzere Tayvan’a 1,17 milyar dolar değerinde 400 adet karadan fırlatılan gemisavar füzesi tedarik edecek. Çin.

Savunma Bakanlığı’na (Pentagon) göre, 7 Nisan’da ABD Donanması The Boing Co. ile 400 Harpoon füzesi ve ilgili destek ekipmanı tedarik etmek için bir sözleşme imzaladı. şirketine 1.17 milyar dolar verdi, bunun yaklaşık 630 milyon doları yabancı askeri satışlar için ayrıldı.

ABD-Tayvan İş Kurulu Lideri Rupert Hammond-Chambers’e göre, sözleşme füzelerin karadan fırlatılan mobil versiyonunun Tayvan’a ilk satışı olacak ve konuya yakın kaynaklar haberi doğruladı.

Sözleşmenin imzalanmasıyla birlikte ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Ekim 2020’de onaylanan 100 adet Harpoon Coastal Defence Systems (HCDS), 400 adet Harpoon Block II satıhtan fırlatılan füze ve 25 adet radar ekipmanının satışı tamamlanacak.

Pentagon’a göre, Harpoon’un Tayvan’a tedarikine ilişkin sözleşmenin imzalanması yaklaşık iki buçuk yıl sürecek ve Taipei’nin toplam silah stoğu şu anda yaklaşık 19 milyar dolar.

Nisan ayının başlarında Politico, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in Pentagon’un dış askeri satış sürecini hızlandırmakla görevli bir grubun 80’den fazla tavsiyesini değerlendirdiğini ve Tayvan’ın silah stokunun değişimin ana itici güçlerinden biri olduğunu bildirdi.

habersumbas.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu