Ekonomi

Dolar/TL değer kazanarak işlem görüyor

Dolar/TL güne kazançla başladıktan sonra 30.2740 seviyesinde işlem görüyor. Dün yükseliş trendinde hareket eden dolar/TL, günü yüzde 0,2 yükselişle 30,2548 seviyesinde tamamladı.

BORSADA SON DURUM

Yeni güne primli başlayan Dolar/TL, saat 10.45 itibarıyla yüzde 0,1 değer kazanarak 30,2740 seviyesinde işlem görüyor. Aynı zamanda euro/TL yüzde 0,3 artışla 33,0220’den, sterlin/TL ise yüzde 0,2 primle 38,5760’tan satılıyor. Dolar endeksi şu anda yüzde 0,3 düşüşle 103,1 puanda bulunuyor.

ANALİSTİN YORUMU

ABD ekonomisinde “yumuşak iniş” senaryolarının güçlenmesinin varlık fiyatlarını etkilediğini belirten analistler, merkez bankalarının Mart ayında faiz indirimine başlayacağına dair beklentilerin zayıflamaya devam ettiğini kaydetti.

Para piyasalarında ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu ayki toplantısında politika faizini sabit tutacağı kesinleşirken, bankanın Mart ayında faiz indirimine başlama ihtimali yüzde 43 seviyesinde fiyatlanıyor.

Orta Doğu’da devam eden jeopolitik risklerin yatırımcıların odağında olduğunu belirten analistler, bu hafta takip edilecek yoğun veri gündeminin yanı sıra geçen yılın son çeyreğine ilişkin ABD büyüme verileri ve Aralık ayı kişisel tüketim harcamaları verilerinin de olacağını söylüyor. Fed’in önümüzdeki dönemde atacağı adımların sinyalleridir. Verebileceğini ifade etti.

Analistler, bugün ülkede bilgi gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise ABD’de Richmond Fed imalat sanayi endeksi ve Euro Bölgesi’nde tüketici inanç endeksi verilerinin takip edileceğini belirtti. Teknik olarak dolar endeksinde 102 ve 101 puan seviyeleri destek konumunda, 104 ve 105 puanları ise direnç konumunda bulunuyor. Öyle olduğunu kaydetti.

sason-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu