Haber

Irak’ta alkol yasağına karşı Hristiyanlar: ‘Özgürlükler kısıtlanıyor’

Irak’ta 2016 yılı sonunda meclis tarafından alınan alkollü içkilerin üretim, satış ve ithalatını yasaklayan karar yürürlüğe girdi. Tasarı, itirazlara rağmen geçen ay yasalaştı.

Öte yandan Iraklı Hristiyan siyasetçiler, alkol ithalatını ve satışını yasaklayan maddeyi iptal etmeye çalışıyor. Irak Parlamentosu’nda beş sandalyesi bulunan küme, yasanın demokratik olmadığını savunarak dava açtı. Irak Parlamentosu, 25 milyon Irak dinarı (17.000 dolardan fazla) para cezası uygulayan yasağı ilk kez 2016 yılında kabul etti. Alkol ithalatını ve üretimini yasaklayan kanun yedi yıl sonra resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yasanın ne ölçüde uygulanacağı, Yargıtay’dan onay alıp almayacağı belli değil.

‘AZINLIK HAKLARI YOKTUR’

Babil Hareketi üyeleri mahkemeye yaptıkları başvuruda, yasanın azınlık haklarını göz ardı ettiği ve özgürlükleri kısıtladığı için anayasaya aykırı olduğunu savundu. Yasanın, geçen hafta Resmi Gazete’de yayınlanan ve önümüzdeki dört yıl boyunca tüm alkollü içeceklere yüzde 200 gümrük vergisi getiren yönetmeliğe aykırı olduğu da vurgulandı.

Bağdat’ta emlakçılık yapan Sarmad Abbas, AFP Haber Ajansı’na, yasağın alkol satışlarını karaborsaya çekeceğini söyledi. Alkolün İslam’a aykırı olduğunu kabul eden Abbas, “Ama bunlar vatandaşlarınızın engelleyemeyeceğiniz kişisel özgürlükleridir” dedi. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu