Yaşam

Nilüfer Belediyesi yaraları sarmak için Samandağ’da

Nilüfer Belediyesi tarafından Hatay Samandağ’da kurulan konteyner kentte depremzedelerin barınma, beslenme gibi temel ihtiyaçları karşılanırken, hayatın normale dönmesi için güçlendirme çalışmaları yapılıyor.

Nilüfer Belediyesi, Kahramanmaraş merkezli depremin en çok etkilediği illerden biri olan Hatay’da afetzedeler için takviyelerini sürdürüyor. Nilüfer Belediyesi’nin kurduğu konteyner kentte çok sayıda insanın barınma ihtiyacı karşılanırken, aşevinde her gün 4 bin 500 kişiye yemek veriliyor.

Nilüfer Belediyesi, bölgede afetin etkilerini azaltmak ve depremzede vatandaşların hayatlarında ahenk sağlamak için de çeşitli çalışmalar yürütüyor.

Bu kapsamda konteyner kentte kurulan kütüphane hem çocukların hem de yetişkinlerin kitap ihtiyaçlarının karşılanmasında değerli bir rol oynarken, Nilüfer Belediyesi Sosyal Güçlendirme Hizmet Müdürlüğü çalışanları ve Gönüllü Hareket Derneği gönüllüleri başta olmak üzere çeşitli faaliyetler yürütüyor. kadınlar ve çocuklar için.

Etkinlikler, mağdurların kendileri hakkında daha net konuşmaları ve afetin neden olduğu olumsuz etkilerle baş etmeleri için pekiştirme sağlar. Konteyner kentte yaşayan kadın ve çocuklarla sahada psikolog tarafından psikososyal güçlendirme görüşmeleri devam ediyor.

Yürütülen faaliyetlerden biri de ‘Kadınlar Bir Arada’ buluşmaları. İnci Dönüşüm Derneği iş birliğiyle düzenlenen toplantılarda, Samandağ’daki kadınlarla travmanın akut belirtileri üzerine röportajlar yapılıyor ve beyin sarsıntısı sonrası yaşanan ortak deneyime dair duyguları paylaşılıyor.

Ayrıca İç Çark Derneği ve Türk Psikologlar Derneği işbirliğiyle yürütülen çalışma kapsamında konteyner kentte manevi destek hizmeti için alan oluşturuldu. Depremzedeler buradan manevi destek hizmeti alabilirler.
 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

marmaris-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu